Aktuálně

Nová zelená úsporám Light: nejzranitelnější zákazníci potřebují co nejsilnější ochranu a dotaci i na elektřinu, nejen na ohřev vody

Komentujeme rozšíření programu o solární systémy

Co nejvíc posílit ochranu nejzranitelnějších zákazníků před solárními šmejdy například pomocí nižších záloh dodavatelům. Zároveň podpořit v domácnostech nejen snížení nákladů za ohřev vody, ale také za elektřinu. Taková jsou doporučení zástupců obnovitelných zdrojů k rozšíření programu Nová zelená úsporám Light o podporu na soláry, které dnes dopoledne představil ministr životního prostředí Petr Hladík. Zástupci Cechu akumulace a fotovoltaiky zároveň dokončují přípravu Fotovoltaického desatera pro zranitelné zákazníky, koncem týdne ho plánují předat ministrovi.
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
 
„Nová zelená úsporám Light je jednoznačně důležitý program a přeju mu skvělou budoucnost. Rozšíření o dotaci na ohřev teplé vody ze slunce je velmi pozitivní, je ale škoda, že primárně nepomáhá snížit náklady za elektřinu. Pro domácnosti důchodců a nízkopříjmové domácnosti by bylo vhodné nastavit varianty systémů na výrobu elektřiny, z kterých dokáží jednoduše spotřebovat elektřinu přímo, parametry jsme navrhli.”
 
Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
 
„Domácnosti důchodců a nízkopříjmové domácnosti se mohou snadno stát terčem solárních šmejdů. Ministerstvo by mělo urychleně posílit jejich ochranu. Jedno z našich doporučení je u této skupiny zastropovat první zálohu instalační firmě na maximálně deseti procentech. Zbytek až po dokončení. A samozřejmě - k výběru firem doporučit jen prověřené firmy.”
 
„Jsem přesvědčen, že NZU Light by měla být nastavena tak, aby (důchodcům a nízkopříjmovým domácnostem, pozn. redakce) podpořila i instalace k výrobě elektřiny, nejen pro ohřev vody. Úspora za elektřinu k vaření, pečení a praní jim přinese velmi výraznou úsporu nákladů za elektřinu pro domácnosti.”

publikováno: 17.04.2023


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

The Chamber of Renewable Energy Sources (Komora obnovitelnych zdroju energie) is a Czech association incorporating all professional associations focused on different types of renewable energy, including manufacturers of technology and scientists. We support the sustainable increase of renewable energy consumption, unify and stand up for our members’ interests, and are dedicated to raising awareness about renewable energy. For further information please, contact Mr. Martin Mikeska, our public relations officer at martin.mikeska@komoraoze.cz or +420 603 780 670 (mobile).

Stanovy Komory OZE (ke stažení)
Loga OZE (ke stažení)

Členové Komory OZE

Zastupujeme jednotlivé profesní asociace obnovitelných zdrojů, ale i průmyslové podniky a výrobce technologií či univerzity. Členství v Komoře OZE Vám přinese nejčerstvější zprávy důležité pro Vaše podnikání. Spojením s námi posílíte svůj hlas při přípravě legislativy i dotačních programů. Pokud máte zájem dozvědět se víc, kontaktujte Martina MikeskuParneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Martin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz

Ladislav Seidler

místopředseda


Aleš Hradecký

místopředseda


Vladimír Zachoval

místopředseda


Sekretariát
info@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Štěpán Chalupa

Ladislav Seidler

Aleš Hradecký

Radek Červín

Vladimír Zachoval

Jan Šafanda

Libor Soukup

Tomáš Matuška