Aktuálně

Další rekord v zájmu o obnovitelné zdroje

Komentujeme pololetní výsledky a shrnujeme predikce

Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí dál rostl, ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám. Počet žádostí o dotaci na tepelná čerpadla narostl meziročně o 10 %, na fototermické systémy o 70 % a o fotovoltaiku dokonce na víc než dvojnásobek (+ 109 %). [1] Budoucí zájem o tepelná čerpadla však mohou zkomplikovat nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů zase sráží nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj, varují zástupci obnovitelných zdrojů.
 
Během prvního pololetí obdržel Státní fond životního prostředí celkem přes 76 tisíc žádostí o dotaci, velkou většinu na fotovoltaiku. Ta dokáže domácnostem nahradit polovinu či víc elektřiny dodávané ze sítě. Fototermické systémy (někdy označované jako solární kolektory) a tepelná čerpadla pomohou snížit účty za teplo a teplou vodu o desítky procent. Vedle Nové zelené úsporám jsou pro domácnosti, takzvané nízkopříjmové, dostupné dotace v Kotlíkových dotacích, které vypisují krajské úřady.
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Aby si zákazníci dokázali správně vybrat dodavatele a technologii, připravili jsme spolu s našimi členy spotřebitelská desatera. Jsou dostupná na webu Ministerstva průmyslu a obchodu EnergieZaMene.cz. Příští týden zveřejníme další desatera - tentokrát pro fototermiku a kachlová kamna.”
 
 
Nejistota kolem tepelných čerpadel
 
Budoucí zájem o tepelná čerpadla může zkomplikovat požadavek energetické třídy domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel, upozornili zástupci obnovitelných zdrojů. Ti rovněž varují před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.
 
„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,” řekl Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel
 
 
Fotovoltaika: dostatek součástek i montérů, ale chybí vyhláška
 
„Podle informacÍ od našich členů, velkoobchodních a montážních firem, je materiálu i proškolených montérů dostatek. Za poslední rok jsme proškolili stovky nových montérů a projektantů,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
 
Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů, povzbuzených lednovou úpravou legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech, však brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj. „Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” dodal Hradecký. Zájem bytových domů o fovotoltaiku byl před změnou zákonů velmi nízký, od ledna však významně roste.
​​
 
Fototermické systémy ohřívají vodu a přitápějí
 
„Správně navržené fototermické systémy mohou od jara do podzimu z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody a lidé na tuhle dobrou zkušenost prověřenou desítkami let provozu fototermických systémů evidentně slyší,” řekl Tomáš Matuška, předseda Československé společnosti pro sluneční energii.
 
 

Zdroje:

[1] Tabulka: meziroční srovnání počtu žádostí o dotaci (leden až srpen)
 

Rok

Fotovoltaika

Tepelné čerpadlo

Solární kolektory

2022

29 092

10 756

1 077*

2023**

60 917

11 800

1 847

meziroční změna

+ 109 %

+ 10 %

+ 71 %
* údaj byl dopočten z dat za leden až září 2022 (dopočet Komory OZE)

** jde o údaje za období leden až červen; s vědomím, že ohlášené (servisní) uzavření programu Nová zelená úsporám v červenci a srpnu vyvolalo zvýšený příliv žádostí zejména ve druhém kvartálu 2023, tato data považujeme za vyjádření zájmu za období leden až srpen.
 
 

publikováno: 25.07.2023


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

The Chamber of Renewable Energy Sources (Komora obnovitelnych zdroju energie) is a Czech association incorporating all professional associations focused on different types of renewable energy, including manufacturers of technology and scientists. We support the sustainable increase of renewable energy consumption, unify and stand up for our members’ interests, and are dedicated to raising awareness about renewable energy. For further information please, contact Mr. Martin Mikeska, our public relations officer at martin.mikeska@komoraoze.cz or +420 603 780 670 (mobile).

Stanovy Komory OZE (ke stažení)
Loga OZE (ke stažení)

Členové Komory OZE

Zastupujeme jednotlivé profesní asociace obnovitelných zdrojů, ale i průmyslové podniky a výrobce technologií či univerzity. Členství v Komoře OZE Vám přinese nejčerstvější zprávy důležité pro Vaše podnikání. Spojením s námi posílíte svůj hlas při přípravě legislativy i dotačních programů. Pokud máte zájem dozvědět se víc, kontaktujte Martina MikeskuParneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Martin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz

Ladislav Seidler

místopředseda


Aleš Hradecký

místopředseda


Vladimír Zachoval

místopředseda


Sekretariát
info@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Štěpán Chalupa

Ladislav Seidler

Aleš Hradecký

Radek Červín

Vladimír Zachoval

Jan Šafanda

Libor Soukup

Tomáš Matuška