Aktuálně

Jak se nespálit při výběru kamen a solárních kolektorů?

Společně s MPO a SFŽP radíme, jak vybírat a jaké jsou dotační novinky

Dvě nová spotřebitelská desatera pro výběr solárních termických systémů a individuálně stavěných kamen dnes představili zástupci obnovitelných zdrojů společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Domácnosti v nich najdou rady, jak správně vybírat nový zdroj energie i instalační firmu. Na oba zdroje tepla bude možné už od září žádat o dotaci. Individuálně stavěná kamna jsou do Nové zelené úsporám zařazena vůbec poprvé. Desatera připravili členové Komory obnovitelných zdrojů energie. (PDF: solární termika, kamna)
 
„Oba zdroje tepla lze jednoduše kombinovat prakticky se všemi používanými zdroji tepla. Domácnosti tak mohou výrazně ušetřit svým peněženkám,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 

„Využívání energie slunce pro přímý ohřev vody a topení a využívání biomasy v tradičních kamnech je energeticky efektivní a pomáhá snižovat závislost ČR na dovozu energií. Většina komponent se vyrábí v Česku a Evropě. Jde o řemeslné obory, které jsou u nás tradičně historicky velmi silné. Návod pro spotřebitele, jak je rozpoznat, považujeme za velmi přínosný zejména pro domácnosti,” uvedl Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu.
 
„Podpora solárních systémů je ve standardní nabídce Nové zelené úsporám již několik let, letos jsme šli dál a nabídli zálohovou dotaci na solární systémy nízkopříjmovým domácnostem a seniorům v NZÚ Light. A věřím, že právě oni tato doporučení v podobě desater velmi ocení a budou pro ně dobrým vodítkem, jak nenaletět a správně vybrat vhodný systém i dodavatele,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
 
 
Kamna na sto a více let
 
Individuálně stavěná kamna mohou dobře sloužit sto a více let, pokud je staví proškolený, zkušený kamnář a pokud se s nimi pak správně zachází. Naopak neodborně postavená kamna a špatná obsluha mohou způsobit požár či výbuch. Pro výběr osvědčených kamnářů lze použít databázi Cechu kamnářů.
 
„Základní doporučení je vybrat dobře kamnáře. Ten zákazníka provede celým procesem výběru správného topidla a je zárukou, že kamna budou sloužit několika dalším generacím,” řekl Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.
 

Ohřívají vodu a přitápí
 
Správně navržené fototermické systémy mohou v přechodovém a letním období zajistit kompletní potřebu teplé vody a pomoci přitápět dům. Od jara do podzimu tak mohou z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody nebo přitápění v objektu. Umožňují proto významnou úsporu nákladů na teplo.
 
„U solárních termických systémů činí prověřená životnost více než 30 let bez ztráty výkonu a lze je jednoduše kombinovat prakticky se všemi používanými zdroji tepla,” řekla Marie Bártová z Československé společnosti pro sluneční energii.
 
Kvalitní firma pro instalaci solárních termických systémů by se podle Bártové měla prokázat dostatečným množstvím realizací, ideálně z okolí instalace. Kvalitní firmu si také lze nechat doporučit přímo výrobcem kolektorů.

publikováno: 11.08.2023


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

The Chamber of Renewable Energy Sources (Komora obnovitelnych zdroju energie) is a Czech association incorporating all professional associations focused on different types of renewable energy, including manufacturers of technology and scientists. We support the sustainable increase of renewable energy consumption, unify and stand up for our members’ interests, and are dedicated to raising awareness about renewable energy. For further information please, contact Mr. Martin Mikeska, our public relations officer at martin.mikeska@komoraoze.cz or +420 603 780 670 (mobile).

Stanovy Komory OZE (ke stažení)
Loga OZE (ke stažení)

Členové Komory OZE

Zastupujeme jednotlivé profesní asociace obnovitelných zdrojů, ale i průmyslové podniky a výrobce technologií či univerzity. Členství v Komoře OZE Vám přinese nejčerstvější zprávy důležité pro Vaše podnikání. Spojením s námi posílíte svůj hlas při přípravě legislativy i dotačních programů. Pokud máte zájem dozvědět se víc, kontaktujte Martina MikeskuParneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Martin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz

Ladislav Seidler

místopředseda


Aleš Hradecký

místopředseda


Vladimír Zachoval

místopředseda


Sekretariát
info@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Štěpán Chalupa

Ladislav Seidler

Aleš Hradecký

Radek Červín

Vladimír Zachoval

Jan Šafanda

Libor Soukup

Tomáš Matuška