V mediích

Budoucnost obnovitelných zdrojů v Česku: Ještě 1500 let a jsme tam

Předseda Chalupa pro Hospodářské noviny glosuje loňský vývoj obnovitelných zdrojů v Česku.

Ze skoro šesti milionů tuzemských odběratelů elektřiny si loni fotovoltaiku (na střechu či na fasádu) nainstalovalo pouze několik stovek z nich. K naplnění i těch nejopatrnějších scénářů potenciálu bychom tímto tempem potřebovali více než 1,5 tisíce let.
 
Němci už s horizontem roku 2020 spojují konec epochy typické výrobou elektřiny ve zdrojích běžících prakticky nepřetržitě na plný výkon (baseload) a totální proměnou maloobchodu s elektřinou.
 
Česko však dosud nechává potenciál obnovitelných zdrojů hodně stranou a sází na stavbu nových jaderných elektráren.
 
Celý text zde.

publikováno: 11.04.2017


Komora OZE k vypsání podpory na solarninovinky.cz

Potvrzeno: ERÚ vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) vítá rozhodnutí ERÚ ohledně vypsání podpory pro OZE v roce 2017. Zelené zdroje energie přispívají ke zlepšovaní životního prostředí vč. zdraví obyvatel, zaměstnanosti, vyrábějí celých 14% hrubé domácí spotřeby elektřiny v ČR a zajišťují tak také plnění mezinárodních závazků ČR nejen ve výrobě čisté ekologické energie, ale i ochraně klimatu.
 
Vítáme také rozhodnutí ERÚ ve věci poskytnutí podpory pro teplo a elektřinu z kogenerace, což přispěje k dalšímu rozvoji výroby tepla z ekologických zdrojů. Definitivně  tak  končí především nejistota nejen všech provozovatelů, jimiž jsou občané, malí a střední podnikatelé, zemědělci, obce i veřejný sektor, ale i dalších zúčastněných vč. financujících bank i státem vlastněného operátora trhu, jež je závislý na stanovení příspěvku na podporované zdroje, “ uvádí Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE
 
Více na solarninovinky.cz ZDE 
 
 

publikováno: 14.12.2016


K podporovaným zdrojům enerige na oenergetice.cz

K nevypsání podpory zelené energii není podle odborných asociací právní důvod

Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v ČR. Shodli se na tom představitelé oborových organizací, které oslovila ČTK. ERÚ dnes oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí EK čekat.
 
Myslíme si proto, že ERÚ by měl cenové rozhodnutí vypsat i bez notifikačního rozhodnutí. Domníváme se, že jakákoliv podpora v jakémkoliv členském státě EU se má vyplácet, pokud není podle evropských pravidel označena za neslučitelnou. A my jsme přesvědčeni, že slučitelná je, o čemž už se několikrát vyjádřila i EK,“ řekl dnes ČTK předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. „Jiné státy, včetně Německa, podporu vyplácely i ve chvíli, kdy notifikační rozhodnutí neměly,“ dodal.
 
 
Více na oenergetice.cz ZDE
 

publikováno: 29.09.2016


ČT - Události

Výstavba větrných elektráren stagnuje. Schází větrným elektrárnám v Česku příznivý politický vítr?

Počet větrných elektráren v Česku se zvyšoval dlouhodobě. V loňském roce se ale poprvé od roku 2000 nepostavila žádná nová a stejná situace se opakuje i letos. Podle ekologů jde mimo jiné o důsledek toho, že stát omezil podporu obnovitelných zdrojů. V oboru by přitom podle nich mohly vzniknout stovky míst.
 
Sledujte zde
 

publikováno: 03.09.2016


ALTERNÁTOR SI PROHLÉDLI ČLENOVÉ KOMORY OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči navštívili ve středu 18. května 2016 členové Komory obnovitelných zdrojů energie, mezi nimiž byl i bývalý ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík.

Celým centrem je provedl Ing. Richard Horký, předseda sdružení Ekobioenergo, které je zřizovatelem Alternátoru.
Návštěva byla koncipována jako výjezdní zasedání Komory. Ta sdružuje právnické osoby, které se zabývají výrobou energie z obnovitelných zdrojů či spolupracují na osvětě v této oblasti. Právě Ekotechnické centrum Alternátor je svými expozicemi z velké části zaměřeno právě na výrobu energie, a to zejména z biomasy.
 
Více na alternator.cz ZDE  
 

publikováno: 18.05.2016


ČT2 - Nedej se: Bezvětří

Dokument Bezvětří o lesku a bídě větrných elektráren v Čechách.

Větrná energie – ta energie, která je nejčistší a nejlevnější, to nemá v českých zemích lehké. Větrné elektrárny tu nejsou vítané. Proč? Kdo a co za to může? Jaké jsou argumenty jejich odpůrců a jaké jsou argumenty jejich obhájců? Momentálně zavládlo v Čechách kolem větrných elektráren bezvětří.
 
Sledujte zde 
 
 

publikováno: 01.05.2016


Český rozhlas Plus - Dopolední Plus

Zástupci 155 zemí dnes v New Yorku připojí svůj podpis pod klimatickou dohodu z Paříže.

Co dohoda přinese a proč se ji rozhodly podepsta i Spojené státy a Čína? K tématu s ředitelem Centra pro otázky životního prostředí ÚK Bedřichem Moldanem a předsedou Komory OZE Štěpánem Chalupou.
 
Poslechněte si zde
 
 

publikováno: 22.04.2016


ČT2 - Nedej se: Kdo šetří, už neušetří

Ekologická kauza, která hýbe veřejností – kdo za to může?

Je to velké vítězství Hnutí Duha, Komory obnovitelných zdrojů a dalších ekologických organizací, které dosáhly toho, že byl zrušen návrh Energetického regulačního úřadu, abychom platili za elektřinu hlavně podle jističe a prakticky bez ohledu na to, kolik kdo propálí. Chystá se nový návrh – buďme ve střehu!
 
Sledujte zde
 

publikováno: 13.03.2016


Český rozhlas Plus - Ranní Plus

Česká přenosová soustava má za sebou rekordní rok a čím dál víc elektřiny proudí v drátech i díky alternativním zdrojům.

Poslechněte si zde
 

publikováno: 06.02.2016


Český rozhlas Plus - Natura Plus

Natura Plus k novým tarifům na elektřinu.

Energetický regulační úřad chystá nové tarify za elektřinu. Trestá úřad ty, kteří elektřinou šetří? Můžeme se bránit? Pořadem provází Markéta Ševčíková.
 
Poslechněte si zde
 

publikováno: 30.01.2016


Rozhovor DVTV: Veselovský - Chalupa

Chalupa: Elektřina zdraží o tisíce, šetřit se nevyplatí, tarify jdou na ruku velkým spotřebitelům

Nové tarify pro placení elektřiny vedou k motivaci nespořit elektrickou energií, to je principiálně špatně, říká Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie. Stát podle něj mění energetickou strategii do budoucna, ale v oficiálních dokumentech se píše o opaku.
 
Sledujte zde
 
 

publikováno: 29.01.2016


ČT Studio 6

K Národnímu akčnímu plánu OZE.

Sledujte zde
 

publikováno: 25.01.2016


Otázky Václava Moravce

Petr Mach (Svobodní), poslanec Evropského parlamentu, předseda strany; Jan Habart, předseda Českého sdružení pro biomasu CZ Biom, člen předsednictva Evropské asociace AEBIOM

Místopředseda Komory OZE v Otázkách Václava Moravce na České televizi na téma biopaliva.
 
Sledujte zde
 
 

publikováno: 15.03.2015


Energie 21 - rozhovor

Topení slámou a senem sníží náklady.

Navzdory omezování veřejné podpory je využití zemědělské biomasy pro energetické účely stále aktuální. A nejde jen o výrobu bioplynu a motorových biopaliv. Pro zemědělce může být velmi přínosné i přímé vytápění zemědělských objektů senem nebo slámou. O vytápění zemědělských objektů biomasou jsme hovořili s Janem Habartem, předsedou CZ Biom – Českého sdružení pro biomasu. V rozhovoru popsal příležitost, jak mohou zemědělci tímto využitím biomasy ušetřit, ale také některé překážky.
 
Celý rozhovor zde
 

publikováno: 06.12.2014


Energie 21 - rozhovor

Obnovitelné zdroje budou brzy konkurenceschopné.

Na téma klimatické politiky Evropské unie jsme hovořili i s předsedou Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpánem Chalupou.
 
Celý rozhovor zde

publikováno: 31.08.2014


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie je dobrovolným profesním a zájmovým spolkem sdružujícím zejména oborové asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů energie.

Spolek sleduje obecně prospěšné cíle v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie. K těmto patří zejména:

a)Podpora využívání obnovitelných zdrojů energie a trvalého zvyšování jejich podílu na spotřebě energií v ČR, jejich udržitelného rozvoje

b)Sjednocování a obhajování zájmů členů sdružení, formulace společných stanovisek, společné vystupování vůči orgánům veřejné správy, připomínkování právních předpisů a připravovaných legislativních opatření, prosazování legislativních opatření v oblasti týkající se využití energie

c)Šíření odborných informací a osvěty o využívání obnovitelných zdrojů energie, k tomuto účelu pořádání seminářů, konferencí a jiných obdobných setkání, publikace v periodikách, vydávání vlastních publikací nebo informačních materiálů, provozování vlastních webových stránek

d)Spolupráce s dalšími subjekty, které podporují obdobné cíle v rámci České republiky i na mezinárodní úrovni.

Stanovy Komory OZE

Členové Komory OZEParneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Jan Habart

místopředseda

+420 603 273 672

jan.habart@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Jakub Halamíček

Václav Helebrant

Vladimír Zachoval

Vlastimil Myslil

Další kontakty

Martin Bursík

Senior advisor

+420 602 435 804

martin.bursik@komoraoze.cz

Jan Habart

vedoucí sekce Energie BIOM

Biomasa

habart@biom.cz

Michal Janeček

vedoucí sekce

Větrná energie

predseda@csve.cz

Vladimír Zachoval

vedoucí sekce Energie vody

Malé vodní elektrárny

zachoval@cechmve.cz

Václav Helebrant

vedoucí sekce

Tepelná čerpadla

helebrant@avtc.cz

Jakub Halamíček

Fotovoltaické elektrárny

Sluneční energie

halamicek@caft.cz

Adam Moravec

sekce Energie BIOM

Bioplyn

moravec@biom.cz

Pavel Kučera

Solární ohřev

Sluneční energie

tepelnysolar@komoraoze.cz

Tomáš Kulašiak

vedoucí sekce

Geotermální energie

geoterm@komoraoze.cz

Sekretariát

info@komoraoze.czMartin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz