V mediích

Pozvánka na pracovní setkání pro novináře

Chystané továrny na baterie v Česku, lithium na Cínovci a poslední trendy v akumulaci

O čem přesně:  

  • o právě začínající stavbě české továrny na výrobu baterií se spolumajitelem společnosti HE3DA (čti „he-da“)
  • o projektu největší evropské továrny na baterie s šéfem německého výrobce baterií (víc zde nebo tady)
  • o těžbě lithia na Cínovci přímo s ředitelem společnosti Geomet, která vlastní průzkumné licence
  • o budoucnosti Energiewende na prahu revoluce v akumulaci energie se zástupkyní německé asociace akumulace energie
 
Pracovní setkání se koná v rámci konference Smart Energy Forum, největší odborné konference v oblasti akumulace energie a decentrální energetiky v Česku. Celý program konference naleznete zde. Po pracovním setkání následuje prohlídka největší výstavy domácích akumulátorů energie. Jednacím jazykem bude angličtina.
 
Kdo se zúčastní:
  • Radomír Prus - jednatel a spolumajitel společnosti HE3DA
  • Richard Pavlík – jednatel společnosti GEOMET s.r.o. (držitele průzkumné licence na lithium)
  • Sven Bauer – výkonný ředitel v německé BMZ Group (největší výrobce Li-Ion bateriových packů na světě a přední globální výrobce baterií)
  • Valeska Gottke – ředitelka komunikace a obchodu v Bundesverband Energiespeicher (německá asociace akumulace energie)
  • Martin Kloz – poradce premiéra, Úřad vlády ČR (poskytl konferenci záštitu)
 
Kdy:    ve čtvrtek 26. října od 14.30 do přibližně 15.30
 
Kde:    Kongresové centrum Hotelu Artemis (součást hotelového komplexu Olympik; metro Invalidovna) 
 
Kontakt: Martin Mikeska, Komora obnovitelných zdrojů energie, tel.603 780 670, martin.mikeska@komoraoze.cz
 
 

Účast na pracovní snídani je bezplatná, ale pomůže nám, když svou účast potvrdíte.

publikováno: 12.10.2017


Vítr pohání Evropu, Česko spí. Tři roky zde nevznikla jediná elektrárna, ČEZ do nich přitom investuje na západě

Větrná energie je v Evropě jedničkou mezi obnovitelnými zdroji. Výkon nových větrných parků minulý rok odpovídal čtrnácti blokům Jaderné elektrárny Temelín. V Česku zatím fungují větrníky o celkovém výkonu pouhých 282 megawattů.

Západní Evropa prakticky přestala stavět nové uhelné elektrárny. Oproti tomu se stále více budují větrné a solární farmy. Loni devět z deseti nových elektráren v evropské energetice představovaly obnovitelné zdroje. Prim přitom hraje vítr, jenž představuje nejlevnější zdroj energie. Jen přírůstek větrných parků byl minulý rok téměř 14 gigawattů, což odpovídá sedminásobku výkonu Jaderné elektrárny Temelín.

V Česku naopak žádná větrná elektrárna od roku 2014 nepřibyla. Největší česká energetická firma ČEZ přitom začíná investovat do větrných farem v západní Evropě.

Celý text z Hospodářských novin z 12. června najdete zde.

publikováno: 12.06.2017


Nové zelené dotace: kotle a silnější soláry

Ministerstvo životního prostředí chystá novou podporu i pro stávající majitele solárních panelů. Peníze půjdou na větší fotovoltaické systémy i rozšíření stávajících stanic. Speciální bonus dostane ten, kdo zkombinuje solární výrobu energie s kotlíkovými dotacemi.

Novou podporu i pro stávající majitele solárních panelů chystá ministerstvo životního prostředí. Peníze půjdou na větší fotovoltaické systémy, rozšíření stávajících stanic a speciální bonus dostane ten, kdo zkombinuje solární výrobu energie s kotlíkovými dotacemi.

Celý text z Hospodářských novin z 9. června 2017 najdete tady

publikováno: 09.06.2017


Trump zazdil Pařížskou dohodu, na ochranu klimatu ale sázejí už i američtí těžaři

Jestli Spojené státy skutečně vystoupí z mezinárodní klimatické dohody se ukáže za tři roky. Útlum uhelného průmyslu na straně jedné a rozvoj obnovitelných zdrojů na straně druhé bude podle všeho probíhat dál - pod taktovkou byznysu. Progresivní státy Unie postupně převáží sílu federální vlády. To my jsme na tom hůř: svého lídra s jasným tahem směrem k moderní a čisté ekonomice jsme dosud nenašli.

Prezident Trump vyhověl přání třinácti procent Američanů a Američanek a také Americké koalice za čistou uhelnou elektřinu (ACCCE), když oznámil, že Spojené státy vystoupí z Pařížské klimatické dohody. Drtivá většina obyvatel, celých 69 procent a zároveň většina populace v každém z okresů všech padesáti amerických států jsou pro setrvání. Pro se vyslovili i šéfové nejvýznamnějších firem jako je General Electric, Coca-Cola nebo Procter&Gamble. Dokonce i ropní giganti Exxon Mobile a Shell, kterým přechod na obnovitelné zdroje přináší prosperitu a pracovní místa.
Celý text zde.

publikováno: 06.06.2017


Budoucnost obnovitelných zdrojů v Česku: Ještě 1500 let a jsme tam

Předseda Chalupa pro Hospodářské noviny glosuje loňský vývoj obnovitelných zdrojů v Česku.

Ze skoro šesti milionů tuzemských odběratelů elektřiny si loni fotovoltaiku (na střechu či na fasádu) nainstalovalo pouze několik stovek z nich. K naplnění i těch nejopatrnějších scénářů potenciálu bychom tímto tempem potřebovali více než 1,5 tisíce let.
 
Němci už s horizontem roku 2020 spojují konec epochy typické výrobou elektřiny ve zdrojích běžících prakticky nepřetržitě na plný výkon (baseload) a totální proměnou maloobchodu s elektřinou.
 
Česko však dosud nechává potenciál obnovitelných zdrojů hodně stranou a sází na stavbu nových jaderných elektráren.
 
Celý text zde.

publikováno: 11.04.2017


Komora OZE k vypsání podpory na solarninovinky.cz

Potvrzeno: ERÚ vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) vítá rozhodnutí ERÚ ohledně vypsání podpory pro OZE v roce 2017. Zelené zdroje energie přispívají ke zlepšovaní životního prostředí vč. zdraví obyvatel, zaměstnanosti, vyrábějí celých 14% hrubé domácí spotřeby elektřiny v ČR a zajišťují tak také plnění mezinárodních závazků ČR nejen ve výrobě čisté ekologické energie, ale i ochraně klimatu.
 
Vítáme také rozhodnutí ERÚ ve věci poskytnutí podpory pro teplo a elektřinu z kogenerace, což přispěje k dalšímu rozvoji výroby tepla z ekologických zdrojů. Definitivně  tak  končí především nejistota nejen všech provozovatelů, jimiž jsou občané, malí a střední podnikatelé, zemědělci, obce i veřejný sektor, ale i dalších zúčastněných vč. financujících bank i státem vlastněného operátora trhu, jež je závislý na stanovení příspěvku na podporované zdroje, “ uvádí Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE
 
Více na solarninovinky.cz ZDE 
 
 

publikováno: 14.12.2016


K podporovaným zdrojům enerige na oenergetice.cz

K nevypsání podpory zelené energii není podle odborných asociací právní důvod

Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v ČR. Shodli se na tom představitelé oborových organizací, které oslovila ČTK. ERÚ dnes oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí EK čekat.
 
Myslíme si proto, že ERÚ by měl cenové rozhodnutí vypsat i bez notifikačního rozhodnutí. Domníváme se, že jakákoliv podpora v jakémkoliv členském státě EU se má vyplácet, pokud není podle evropských pravidel označena za neslučitelnou. A my jsme přesvědčeni, že slučitelná je, o čemž už se několikrát vyjádřila i EK,“ řekl dnes ČTK předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. „Jiné státy, včetně Německa, podporu vyplácely i ve chvíli, kdy notifikační rozhodnutí neměly,“ dodal.
 
 
Více na oenergetice.cz ZDE
 

publikováno: 29.09.2016


ČT - Události

Výstavba větrných elektráren stagnuje. Schází větrným elektrárnám v Česku příznivý politický vítr?

Počet větrných elektráren v Česku se zvyšoval dlouhodobě. V loňském roce se ale poprvé od roku 2000 nepostavila žádná nová a stejná situace se opakuje i letos. Podle ekologů jde mimo jiné o důsledek toho, že stát omezil podporu obnovitelných zdrojů. V oboru by přitom podle nich mohly vzniknout stovky míst.
 
Sledujte zde
 

publikováno: 03.09.2016


ALTERNÁTOR SI PROHLÉDLI ČLENOVÉ KOMORY OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči navštívili ve středu 18. května 2016 členové Komory obnovitelných zdrojů energie, mezi nimiž byl i bývalý ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík.

Celým centrem je provedl Ing. Richard Horký, předseda sdružení Ekobioenergo, které je zřizovatelem Alternátoru.
Návštěva byla koncipována jako výjezdní zasedání Komory. Ta sdružuje právnické osoby, které se zabývají výrobou energie z obnovitelných zdrojů či spolupracují na osvětě v této oblasti. Právě Ekotechnické centrum Alternátor je svými expozicemi z velké části zaměřeno právě na výrobu energie, a to zejména z biomasy.
 
Více na alternator.cz ZDE  
 

publikováno: 18.05.2016


ČT2 - Nedej se: Bezvětří

Dokument Bezvětří o lesku a bídě větrných elektráren v Čechách.

Větrná energie – ta energie, která je nejčistší a nejlevnější, to nemá v českých zemích lehké. Větrné elektrárny tu nejsou vítané. Proč? Kdo a co za to může? Jaké jsou argumenty jejich odpůrců a jaké jsou argumenty jejich obhájců? Momentálně zavládlo v Čechách kolem větrných elektráren bezvětří.
 
Sledujte zde 
 
 

publikováno: 01.05.2016


Český rozhlas Plus - Dopolední Plus

Zástupci 155 zemí dnes v New Yorku připojí svůj podpis pod klimatickou dohodu z Paříže.

Co dohoda přinese a proč se ji rozhodly podepsta i Spojené státy a Čína? K tématu s ředitelem Centra pro otázky životního prostředí ÚK Bedřichem Moldanem a předsedou Komory OZE Štěpánem Chalupou.
 
Poslechněte si zde
 
 

publikováno: 22.04.2016


ČT2 - Nedej se: Kdo šetří, už neušetří

Ekologická kauza, která hýbe veřejností – kdo za to může?

Je to velké vítězství Hnutí Duha, Komory obnovitelných zdrojů a dalších ekologických organizací, které dosáhly toho, že byl zrušen návrh Energetického regulačního úřadu, abychom platili za elektřinu hlavně podle jističe a prakticky bez ohledu na to, kolik kdo propálí. Chystá se nový návrh – buďme ve střehu!
 
Sledujte zde
 

publikováno: 13.03.2016


Český rozhlas Plus - Ranní Plus

Česká přenosová soustava má za sebou rekordní rok a čím dál víc elektřiny proudí v drátech i díky alternativním zdrojům.

Poslechněte si zde
 

publikováno: 06.02.2016


Český rozhlas Plus - Natura Plus

Natura Plus k novým tarifům na elektřinu.

Energetický regulační úřad chystá nové tarify za elektřinu. Trestá úřad ty, kteří elektřinou šetří? Můžeme se bránit? Pořadem provází Markéta Ševčíková.
 
Poslechněte si zde
 

publikováno: 30.01.2016


Rozhovor DVTV: Veselovský - Chalupa

Chalupa: Elektřina zdraží o tisíce, šetřit se nevyplatí, tarify jdou na ruku velkým spotřebitelům

Nové tarify pro placení elektřiny vedou k motivaci nespořit elektrickou energií, to je principiálně špatně, říká Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie. Stát podle něj mění energetickou strategii do budoucna, ale v oficiálních dokumentech se píše o opaku.
 
Sledujte zde
 
 

publikováno: 29.01.2016


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

The Chamber of Renewable Energy Sources (Komora obnovitelnych zdroju energie) is a Czech association incorporating all professional associations focused on different types of renewable energy, including manufacturers of technology and scientists. We support the sustainable increase of renewable energy consumption, unify and stand up for our members’ interests, and are dedicated to raising awareness about renewable energy. For further information please, contact Mr. Martin Mikeska, our public relations officer at martin.mikeska@komoraoze.cz or +420 603 780 670 (mobile).

Stanovy Komory OZE (ke stažení)
Loga OZE (ke stažení)

Členové Komory OZE

Zastupujeme jednotlivé profesní asociace obnovitelných zdrojů, ale i průmyslové podniky a výrobce technologií či univerzity. Členství v Komoře OZE Vám přinese nejčerstvější zprávy důležité pro Vaše podnikání. Spojením s námi posílíte svůj hlas při přípravě legislativy i dotačních programů. Pokud máte zájem dozvědět se víc, kontaktujte Martina MikeskuParneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Martin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz
Sekretariát
info@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Štěpán Chalupa

Jan Habart

Jakub Halamíček

Václav Helebrant

Vladimír Zachoval

Vlastimil Myslil