Tiskovky

Startuje vylepšená Nová zelená úsporám

Zástupci instalačních firem komentují upravený dotační program pro domácnosti

Komora OZE vítá rozšíření a zjednodušení pravidel Nové zelené úsporám. Zástupci instalačních firem považují za důležité, že stát pokračuje v tradičně úspěšném programu pro domácnosti. Společně komentujeme novinky v programu a popisujeme aktuální trendy v tepelných čerpadlech, fotovoltaice,  solárních termických systémech a kamnech.
 
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
 
„Všem zájemcům o novou fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, kamna nebo solární kolektory vřele doporučuji dobře si prostudovat spotřebitelská desatera, kde najdou tipy, jak vybírat nový zdroj i instalační firmu a na co si dát pozor. Jsou k dispozici jak na webu Nové zelené úsporám, tak na webu Ministerstva průmyslu a obchodu EnergieZaMene.cz.”
 
 
„Správná firma se bude vždy zajímat o to, čím se v domě vytápí a připravuje teplá voda, jaké jsou účty za energie, kolik a jakých osob v domě žije a jaké mají zvyky a tak dále. Jen tak je schopna připravit projekt majiteli na míru,” řekl Petr Kotek z portálu Refsite.
 
 
Na cenové nabídky tzv. od stolu bez prohlídky nemovitosti by neměli lidé ani reagovat. Lidé by si měli dát také pozor na firmy, které vybírají 100% zálohy. Doporučení oborových asociací je v rozsahu 30-50 %, u zranitelné skupiny a seniorů maximálně 10% zálohy na dílo předem. Vedle spotřebitelských desater doporučujeme prolustrovat firmu přes ověřené recenze od zákazníků na www.Refsite.info. Tamtéž jsou k dispozici i kontakty na EKIS poradce, kteří bezplatně pomohou zájemcům o úsporné opatření.
 
 
Poprvé podpora pro kachlová kamna a krby
 
Výše podpory na vybraný instalovaný zdroj je v kategorii kamen a krbů stanovena paušálně na 45 000 Kč a týká se topidel na dřevní biomasu s ručním přikládáním, uzavřenou spalovací komorou, topidel sálavých, teplovzdušných nebo s vodním výměníkem. U zdrojů bez teplovodního výměníku je instalace podpořena pouze v případě, že se zde nově nepočítá s paralelní existencí teplovodní otopné soustavy. V případě starších staveb není ale existence stávajících teplovodních rozvodů pro podání žádosti o dotaci na překážku.
 
Podpora se tedy týká stávajících (starších) i nových rodinných domů. Zhotovitelem musí být kvalifikovaný kamnář, tedy odborník s výučním listem nebo úplnou profesní kvalifikací
 
„Individuálně stavěná kamna mohou dobře sloužit sto a více let, pokud je staví proškolený, zkušený kamnář a pokud se s nimi pak správně zachází,” řekl Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.
 
 
Tepelná čerpadla: podpora náhrady starých kotlů včetně plynových
 
Upravený dotační program rozšířil podporu i na instalace tepelných čerpadel s vrty a zemními kolektory, které jsou dražší, ale na druhou stranu o něco efektivnější. Za racionálně nastavenou považují zástupci oboru podporu pro čerpadla nahrazující starší zdroje, ať už plynové nebo na tuhá paliva.
 
Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl:
„Všem domácnostem, které topí atmosférickými plynovými kotli staršími dvaceti let nebo elektrokotli doporučujeme obrátit se na vybraného dodavatele tepelných čerpadel a nechat si spočítat návratnost výměny.”
 
„Domácnosti, které mají kotle na dřevo nebo uhlí první nebo druhé emisní třídy, by neměly otálet a začít řešit výměnu topného zdroje. Tepelná čerpadla představují pro všechny uvedené případy velmi dobré řešení, jak z pohledu úspor, tak i komfortu užívání.”
 
 
Fotovoltaika: méně papírování a lepší podmínky pro bytové domy
 
Jedním z hnacích motorů poptávky po fotovoltaice v bytových domech jsou od začátku roku 2023 nové podmínky, které umožnily sdílení vyrobené elektřiny v bytových domech a zároveň přinesly osvobození od všech poplatků za distribuci. Další zvýšení zájmu lze očekávat s vyšším bonusem, který Nová zelená úsporám přináší za každou připojenou bytovou jednotku opatřenou optimalizaci spotřeby energie z fotovoltaiky.
 
Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
„Počet montážních firem se rychle zvyšuje, protože zájem trhu je stále velký. Všem zájemcům o fotovoltaiku doporučím vybírat mezi našimi členy, kteří jsou vázáni etickým kodexem a procházejí kvalitními školeními. Naši členové také pomohou vyřídit celou dotaci z Nové zelené úsporám, která se v právě vyhlášené výzvě výrazně zjednodušila. Jejich kontakty najdete na webu Caft.cz společně s radami, jak postupovat v jednáních.”
 
 
Solární termika: stabilní podpora tradičního čistého zdroje tepla
 
Zachována byla podpora i pro solární termické systémy. V nových podmínkách výrazně ubylo podkladů, které je třeba doložit. Přesto odborníci doporučují zpracování zjednodušené projektové dokumentace, nebo dodavatelské dokumentace, která prokáže vhodnost umístění slunečních kolektorů a správnost zapojení solárního termického systému k ostatním zdrojům tepla a teplé vody v domě.
 
Tomáš Matuška z Československé společnosti pro sluneční energii:
 „Jsme rádi za stabilní podporu solárních termických systémů, která trvá nepřetržitě od začátku programu. Správně navržené fototermické systémy mohou v přechodovém a letním období zajistit kompletní potřebu teplé vody a pomoci přitápět dům. Jedná se o tradiční řešení úspor s prokázanou životností několika desítek let Výhodou je kombinace s dalším libovolným podporovaným opatřením (zdrojem tepla), která dává v mnoha případech ekonomický i ekologický smysl. Pro ulehčení výběru dodavatele je dobré se řídit nově vydaným spotřebitelským desaterem.”

publikováno: 11.09.2023


Jak se nespálit při výběru kamen a solárních kolektorů?

Společně s MPO a SFŽP radíme, jak vybírat a jaké jsou dotační novinky

Dvě nová spotřebitelská desatera pro výběr solárních termických systémů a individuálně stavěných kamen dnes představili zástupci obnovitelných zdrojů společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Domácnosti v nich najdou rady, jak správně vybírat nový zdroj energie i instalační firmu. Na oba zdroje tepla bude možné už od září žádat o dotaci. Individuálně stavěná kamna jsou do Nové zelené úsporám zařazena vůbec poprvé. Desatera připravili členové Komory obnovitelných zdrojů energie. (PDF: solární termika, kamna)
 
„Oba zdroje tepla lze jednoduše kombinovat prakticky se všemi používanými zdroji tepla. Domácnosti tak mohou výrazně ušetřit svým peněženkám,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 

„Využívání energie slunce pro přímý ohřev vody a topení a využívání biomasy v tradičních kamnech je energeticky efektivní a pomáhá snižovat závislost ČR na dovozu energií. Většina komponent se vyrábí v Česku a Evropě. Jde o řemeslné obory, které jsou u nás tradičně historicky velmi silné. Návod pro spotřebitele, jak je rozpoznat, považujeme za velmi přínosný zejména pro domácnosti,” uvedl Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu.
 
„Podpora solárních systémů je ve standardní nabídce Nové zelené úsporám již několik let, letos jsme šli dál a nabídli zálohovou dotaci na solární systémy nízkopříjmovým domácnostem a seniorům v NZÚ Light. A věřím, že právě oni tato doporučení v podobě desater velmi ocení a budou pro ně dobrým vodítkem, jak nenaletět a správně vybrat vhodný systém i dodavatele,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
 
 
Kamna na sto a více let
 
Individuálně stavěná kamna mohou dobře sloužit sto a více let, pokud je staví proškolený, zkušený kamnář a pokud se s nimi pak správně zachází. Naopak neodborně postavená kamna a špatná obsluha mohou způsobit požár či výbuch. Pro výběr osvědčených kamnářů lze použít databázi Cechu kamnářů.
 
„Základní doporučení je vybrat dobře kamnáře. Ten zákazníka provede celým procesem výběru správného topidla a je zárukou, že kamna budou sloužit několika dalším generacím,” řekl Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.
 

Ohřívají vodu a přitápí
 
Správně navržené fototermické systémy mohou v přechodovém a letním období zajistit kompletní potřebu teplé vody a pomoci přitápět dům. Od jara do podzimu tak mohou z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody nebo přitápění v objektu. Umožňují proto významnou úsporu nákladů na teplo.
 
„U solárních termických systémů činí prověřená životnost více než 30 let bez ztráty výkonu a lze je jednoduše kombinovat prakticky se všemi používanými zdroji tepla,” řekla Marie Bártová z Československé společnosti pro sluneční energii.
 
Kvalitní firma pro instalaci solárních termických systémů by se podle Bártové měla prokázat dostatečným množstvím realizací, ideálně z okolí instalace. Kvalitní firmu si také lze nechat doporučit přímo výrobcem kolektorů.

publikováno: 11.08.2023


Další rekord v zájmu o obnovitelné zdroje

Komentujeme pololetní výsledky a shrnujeme predikce

Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí dál rostl, ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám. Počet žádostí o dotaci na tepelná čerpadla narostl meziročně o 10 %, na fototermické systémy o 70 % a o fotovoltaiku dokonce na víc než dvojnásobek (+ 109 %). [1] Budoucí zájem o tepelná čerpadla však mohou zkomplikovat nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů zase sráží nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj, varují zástupci obnovitelných zdrojů.
 
Během prvního pololetí obdržel Státní fond životního prostředí celkem přes 76 tisíc žádostí o dotaci, velkou většinu na fotovoltaiku. Ta dokáže domácnostem nahradit polovinu či víc elektřiny dodávané ze sítě. Fototermické systémy (někdy označované jako solární kolektory) a tepelná čerpadla pomohou snížit účty za teplo a teplou vodu o desítky procent. Vedle Nové zelené úsporám jsou pro domácnosti, takzvané nízkopříjmové, dostupné dotace v Kotlíkových dotacích, které vypisují krajské úřady.
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Aby si zákazníci dokázali správně vybrat dodavatele a technologii, připravili jsme spolu s našimi členy spotřebitelská desatera. Jsou dostupná na webu Ministerstva průmyslu a obchodu EnergieZaMene.cz. Příští týden zveřejníme další desatera - tentokrát pro fototermiku a kachlová kamna.”
 
 
Nejistota kolem tepelných čerpadel
 
Budoucí zájem o tepelná čerpadla může zkomplikovat požadavek energetické třídy domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel, upozornili zástupci obnovitelných zdrojů. Ti rovněž varují před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.
 
„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,” řekl Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel
 
 
Fotovoltaika: dostatek součástek i montérů, ale chybí vyhláška
 
„Podle informacÍ od našich členů, velkoobchodních a montážních firem, je materiálu i proškolených montérů dostatek. Za poslední rok jsme proškolili stovky nových montérů a projektantů,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
 
Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů, povzbuzených lednovou úpravou legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech, však brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj. „Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” dodal Hradecký. Zájem bytových domů o fovotoltaiku byl před změnou zákonů velmi nízký, od ledna však významně roste.
​​
 
Fototermické systémy ohřívají vodu a přitápějí
 
„Správně navržené fototermické systémy mohou od jara do podzimu z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody a lidé na tuhle dobrou zkušenost prověřenou desítkami let provozu fototermických systémů evidentně slyší,” řekl Tomáš Matuška, předseda Československé společnosti pro sluneční energii.
 
 

Zdroje:

[1] Tabulka: meziroční srovnání počtu žádostí o dotaci (leden až srpen)
 

Rok

Fotovoltaika

Tepelné čerpadlo

Solární kolektory

2022

29 092

10 756

1 077*

2023**

60 917

11 800

1 847

meziroční změna

+ 109 %

+ 10 %

+ 71 %




* údaj byl dopočten z dat za leden až září 2022 (dopočet Komory OZE)

** jde o údaje za období leden až červen; s vědomím, že ohlášené (servisní) uzavření programu Nová zelená úsporám v červenci a srpnu vyvolalo zvýšený příliv žádostí zejména ve druhém kvartálu 2023, tato data považujeme za vyjádření zájmu za období leden až srpen.
 
 

publikováno: 25.07.2023


Akcelerujeme rozvoj větrných elektráren i všech dalších OZE

Společná tisková zpráva s ministrem Síkelou

Nové „větrné desatero” a změny zákonů pro zjednodušení výstavby větrných elektráren a dalších obnovitelných zdrojů právě představil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, předseda Komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa a zástupci kraje a obcí. Společná tisková konference se konala u příležitosti oslav světového Dne větrné energie. Větrné desatero poradí zastupitelům v obcích, jak nejlépe přistupovat k nabídkám na stavbu větrné elektrárny. Vláda ve středu projedná zákon, který již brzy umožní sdílet energii z větru a dalších obnovitelných zdrojů domácnostem, obcím i podnikatelům.
 
 
 
„Větrná energetika může pro nás být velmi přínosná. Rozvoj tohoto odvětví znamená nejen posílení energetické bezpečnosti naší země a lepší ochranu životního prostředí, ale také nové pracovní příležitosti a podporu místní ekonomiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Proto její rozvoj podporujeme. Zjednodušujeme povolovací procesy pro instalace nových elektráren a máme k dispozici mnohamiliardové dotační programy. Výrazně by s jejím rozšířením mohla pomoci i naše novela energetické zákona, která umožní vznik komunitní energetiky.“
 
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Oceňujeme, že se vláda pustila do zjednodušování podmínek pro rozvoj obnovitelných zdrojů i to, že řada z nich je již hotová a další se připravují. Potřebujeme rychlé dokončení a naučit stavebníky i úředníky s novými pravidly rychle pracovat. A čerstvá novinka, Lex OZE 2, myslím bude, bez nadsázky, pro energetiku zákon roku. S ním přichází energetika 21. století.”
 
 
 
Provozovatelé dnes otevřely brány svých větrných elektráren
Dnešní společná tisková konference se konala u příležitosti světového Dne větrné energie. Ten v Česku slavíme už od roku 2006. Oslavy větrné energie se dnes až do 16 hodin konají na dalších třech lokalitách po celém Česku: v Drahanech na Prostějovsku, v Horní Řasnici na Liberecku a ve Věžnici na Havlíčkobrodsku (detail).
 
 
Větrné desatero - nový průvodce pro obce
Obce se dozvědí, jak přistupovat k nabídkám zástupců větrných firem. Větrné desatero připravila Česká společnost pro větrnou energie společně s Komorou obnovitelných zdrojů energie a Ministerstvem průmyslu a obchodu.
 
 
ČR: pouze 1 % elektřiny z větru
Elektřinu pro domácnost na jeden den vyrobí větrná elektrárna za půl minuty. Z větru ale v Česku pochází jen přibližně 1 % spotřebované elektřiny, přitom celoevropský průměr činí 17 % (WindEurope 2023). Česko v rozvoji větrné energetiky zaspalo, nyní se ale blýská na lepší časy.
 
Podle analýz Akademie věd by tuzemské větrné elektrárny mohly pokrýt celou spotřebu elektřiny ČR, a to po zohlednění reálných větrných podmínek i hlavních objektivních omezení, jako je například vyloučení výstavby ve zvláště chráněných územích či respektování přísných hlukových limitů. S ohledem na další požadavky ochrany přírody a nejrůznější jiná omezení technického, ekonomického i společenského rázu lze však očekávat, že v budoucnosti zajistí zhruba čtvrtinu až třetinu roční spotřeby elektřiny v Česku.
 
 
Wind of Change - blýská se na lepší časy
Ministerstva zjednodušují povolovací procesy, občané, obce i podnikatelé budou moct již brzy sdílet levnou elektřinu z větru i jiných obnovitelných zdrojů, ať už jako zákazníci nebo v komunitě. Digitalizuje se energetika, do které se připravuje i flexibilita, agregace či akumulace s využitím všech technologií
 
„Vítr je nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím energetiky posledních let celosvětově. Zrychlení povolovacího procesu je tedy jediná cesta, jak pomoci tomuto oboru obnovitelné energetiky i u nás. Na misky vah stavíme dominantní technický prvek v krajině a získávání čisté a levné energie bez politické závislosti.” řekl Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii

publikováno: 19.06.2023


Důrazné doporučení ohledně záloh na fotovoltaiku; zveřejňujeme etický kodex firem

V reakci na případ Malina Group posilujeme ochranu zákazníků

V reakci na vyhlášení insolvence společností Malina Group vydává Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT) důrazné doporučení k zálohám na fotovoltaické elektrárny. Cech zároveň připomněl svůj aktuální Etický kodex. Ten je pro všechny členy závazný a za jeho porušení hrozí vyloučení z cechu.
 
„Pro rozvoj fotovoltaiky jsou malospotřebitelé klíčový segment. Nemůžeme si dovolit nechat je tápat. Spolupráce státu s podnikateli ve fotovoltaice je tudíž zcela zásadní. Proto cech zpřísnil své požadavky na etické chování u montážních firem a MPO přichází s novým desaterem, čerstvými radami spotřebitelům, na co si dát pozor a jak postupovat, pokud už se do obtíží dostanou,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
„První záloha se platí při podpisu smlouvy a my doporučujeme platit ve výši 10 až maximálně 40 % celkové ceny. Druhá záloha se hradí až po získání smlouvy o připojení k síti na začátku montáže. Obvykle tak, že k první záloze má firma dostat doplatek do 50 až 70 % celkové ceny. Zbylých 30 až 50 % z celkové ceny se hradí až po předání hotového díla, kdy firma předá předávací protokol a revizní zprávu,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
 
 
V případě jednoduchých a levných instalací určených pro zranitelné zákazníky a seniory, dotovaných z Nové zelené úsporám Light, Cech akumulace a fotovoltaiky důrazně doporučuje držet se spodní hranice (10 %) záloh a doplatku až po realizaci a revizní zprávě. „Solidní dodavatelé to zvládnou,” dodal Hradecký.
 
V Etickém kodexu se všechny členské firmy CAFTu zavazují „dodržovat etické obchodní praktiky jako základ pro bezproblémovou a kvalitní realizaci zakázek. Členové cechu berou na vědomí, že mohou být vyloučeni v důsledku hrubého, nebo opakovaného porušování tohoto kodexu.”
 

publikováno: 11.05.2023


Čekací lhůty na obnovitelné zdroje - výsledky průzkumu mezi členy

Přes 60 % instalačních firem v průzkumu uvedlo, že stihne zprovoznit fotovoltaiku, tepelné čerpadlo nebo solární kolektory na rodinném domě do tří měsíců od uzavření smlouvy. Do čtyř měsíců to pak stihnou čtyři firmy z pěti. Dále přes 90 % firem uvedlo, že aktuálně nabízí kratší čekací lhůty než loni. Výzkum provedla Komora obnovitelných zdrojů energie společně se svými členy. Zúčastnila se ho víc než polovina montážních firem sdružených v oborových asociacích CAFT, AVTČ a ČSSE. [1] Asociace zároveň připomínají rady pro spotřebitele, jak si správně vybrat dodavatele i nový zdroj energie

 
„Firmy na jedné straně obnovily své dodavatelské řetězce a najaly a školí nové zaměstnance. A na druhé straně stát zjednodušuje podmínky a zpřístupňuje dotace novým skupinám spotřebitelů. Domnívám se, že zájem domácností podporuje i příprava podmínek pro sdílení energie,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.
 
 
Miroslav Mikeš, člen vedení Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
„Z výsledků šetření jasně vychází skvělá zpráva pro žadatele v Nové zelené úsporám Light: senioři i zranitelné domácnosti mohou ušetřit za energii už v letošním roce. Díky rychlé instalaci fotovoltaiky stihnou i hlavní letní sezónu.”
 
Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl:
„Domnívám se, že sledujeme stabilizaci trhu, kdy dodací lhůty jsou pro zákazníky přijatelné a stát domácnosti podporuje.”
 
Jiří Kalina z Československé společnosti pro sluneční energii, řekl:
„Jsme rádi, že se pomalu stabilizují dodávky výrobců zejména zásobníkových ohřívačů a akumulačních nádrží a můžeme tak pomoci domácnostem rychle k výrazným úsporám energie.”
 
 
Další prvek ochrany proti solárním šmejdům
 
Spotřebitelská doporučení ve formě dvou Desater - pro fotovoltaiku a tepelná čerpadla - představili zástupci Komory OZE, AVTČ a CAFT společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Státním fondem životního prostředí ČR začátkem února 2023. Desatera přináší spotřebitelům praktické rady, jak krok za krokem postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu.
 
„Firmy sdružené u nás jsou nově vázány etickým kodexem a nově jsme připravili i speciální Desatero pro nejzranitelnější zákazníky v Nové zelené úsporám Light," řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
 
Příloha

[1] Čekací lhůty a objem zakázek, dotazníkové šetření mezi instalačními firmami. Březen až duben 2023. Výsledky průzkumu v grafech a komentářích: fotovoltaika, tepelná čerpadla a solární kolektory
Šetření se zúčastnila víc než polovina firem sdružených v oborových asociacích z celé ČR: Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT), Asociaci pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Československé společnosti pro sluneční energii (ČSSE).
 

publikováno: 26.04.2023


Nové Právo na sdílení energie z obnovitelných zdrojů cílí na domácnosti

Energetičtí ministři EU dnes schválili důležitý princip, který má ještě víc usnadnit přístup zejména domácností k levné, sdílené energii. Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo využít příležitost a princip zapracovat do Lex OZE 2, upozorňuje Komora OZE.

V rámci trhu nepřichází revoluce, ale evoluce, cílem je zajištění cenově stabilní a dostupné energie a to prostřednictvím stabilního trhu. Počítá se s podpůrnými mechanismy pro obnovitelné zdroje a flexibilitou.
 
Zavedení „práva na sdílení energie” pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejný sektor přichází v době, kdy na Ministerstvu průmyslu a obchodu vrcholí přípravy nové legislativy. Protože je po dnešku zřejmé, kam konkrétně bude směřovat další podoba sdílení elektřiny, Komora OZE opakovaně navrhuje upravit aktuální návrh a zahrnout sdílení v rodině.
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
„Právo na sdílení má chránit zákazníky před drahou energií, před zbytečnou byrokracií a dalšími náklady. V případě blízkých aktivních zákazníků je komunita zbytečná, ušetříme peníze za advokáty, účetní i státnímu rozpočtu za úředníky. Není to nečekané, již jsme to diskutovali a navrhovali. Budeme dál argumentovat a čekám pozitivní přístup i od ministerstva. Při energetické transformaci by nikdo neměl zůstat stranou zájmu.”
 
Návrh Evropské komise zřídit takzvané právo na přímé sdílení energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE) dnes na svém jednání odsouhlasili ministři energetiky členských států EU. Jedná se o zcela nový prvek ochrany spotřebitelů. Má umožnit co nejsnazší a nejlevnější přístup ke sdílené energii i „těm zákazníkům, pro které není pořízení vlastního zdroje možné, nebo je pro ně zapojení do energetického společenství komplikované,” uvádí se v důvodové zprávě. [1]
 

Zdroje
 
[1] Důvodová zpráva Návrhu Nařízení Evropského parlamentu a Rady doplňující Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 o vnitřním trhu s elektřinou, směrnici (EU) 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a směrnici (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou

publikováno: 28.03.2023


LEX OZE 1 zítra ve 3. čtení ve Sněmovně

Sněmovna bude hlasovat o zjednodušení instalací obnovitelných zdrojů. Koaliční poslanec, předseda představenstva teplárenské společnosti, však navrhuje znemožnit zákazníkům tepláren přechod na obnovitelné zdroje

Poslanecká sněmovna bude v závěrečném třetím čtení schvalovat novelu Energetického zákona, takzvaný Lex obnovitelné zdroje energie 1 (LEX OZE 1) urychlující využívání těchto zdrojů. Zákon měl původně výrazně zjednodušit administrativu pro miliony samovýrobců, zejména domácností v bytových domech, ale také pro veřejné budovy a malé a střední podnikatele. To se podařilo dosáhnout a Komora OZE tuto část novely vítá, stejně jako veřejný zájem a zjednodušení pro větší obnovitelné zdroje. Ke stejné novele však byl podán i protichůdný pozměňovací návrh, který znemožňuje instalaci tepelných čerpadel, biomasových kotlů, fotovoltaik či solárních kolektorů, pokud je budova napojena na centrální vytápění bez ohledu na to, jaké palivo teplárna či elektrárna spaluje. Domácnosti napojené na centrální vytápění zemním plynem či uhlím by tedy v současné mimořádné situaci neměly mít žádnou možnost se od fosilního zdroje odstřihnout a pořídit si levnější, nezávislý a čistý zdroj energie.
 
„Považuji za absurdní, aby zákon na zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů zakazoval instalaci obnovitelných zdrojů, které pro spotřebitele znamenají nízké a stabilní ceny a nezávislost. Podstatné je zvýšení hranice stavebního povolení a licence na 50 kW i zrovnoprávnění veřejného zájmu obnovitelných zdrojů, které pomůže domácnostem, živnostníkům, firmám, obcím i spolkům,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
Nově přijaté zjednodušení administrativy spočívá v tom, že novela zvyšuje hranice pro povinnost žádat o licenci na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z obnovitelných zdrojů na 50 kW (dosud platí hranice 10, resp. 20 kW).

„Bytové domy nebudou muset kvůli fotovoltaice řešit stavební povolení ani licenci pro výrobu energie. Tím jim odpadá prakticky veškerá administrativa. Firmy sdružené v našem Cechu mohou pomoct připravit projekt i postavit elektrárnu,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky. Počet žádostí bytových domů o dotaci z Nové zelené úsporám výrazně vyskočil během letošního roku, ukázala data ze Státního fondu životního prostředí.
 
LEX OZE 1 zároveň zavádí princip posuzování obnovitelných zdrojů energie jakožto veřejného zájmu, tím je zrovnoprávňuje s ostatními předměty ochrany veřejným zájmem. Návrh zákona bude nyní postoupen k projednání v Senátu a na podpis prezidentovi. S ohledem na legislativní proces lze předpokládat začátek účinnosti v průběhu prvního kvartálu roku 2023.
 
Ministr Síkela připravuje další novelu, která umožní sdílení energie

Další zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů přináší jiná novela Energetického zákona, takzvaný LEX OZE 2. Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do výroby a sdílení energie: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. Nový zákon definuje principy sdílení elektřiny, vymezuje energetická společenství a aktivního zákazníka, jejich práva a povinnosti. LEX OZE 2 byl předložen do meziresortního připomínkového řízení, termín pro předkládání připomínek skončil 5. prosince.

„Návrh má drobné nedokonalosti, mohl by leckde být preciznější, ale je potřeba ho začít co nejdřív projednávat a dotáhnout do konce. Milionům zákazníků jde o čas, sdílení jim totiž zlevní energie,” okomentoval LEX OZE 2 Chalupa.

publikováno: 13.12.2022


Přichází systémové řešení drahé energie: sdílení zelené elektřiny

Ministr Síkela předložil LEX obnovitelné zdroje 2. Shrnujeme nejdůležitější změny a očekávané dění tohoto týdne

Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do její výroby a sdílení: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. Nový zákon definuje principy sdílení elektřiny, vymezuje energetická společenství a aktivního zákazníka, jejich práva a povinnosti. Návrh novely Energetického zákona předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu do meziresortního připomínkového řízení v pátek večer.Návrh obsahově koresponduje s principy návrhu LEX obnovitelné zdroje, který Komora představila veřejnosti začátkem září.
 
Novela rovněž přináší opatření proti nekalému nakládání s rezervovanou kapacitou pro připojení nových zdrojů energie do sítě.
 
„Pro obor obnovitelných zdrojů jde o zákon roku. Systémová změna přinese snížení účtů za energie i větší energetickou nezávislosti Česka. Zde začíná jednadvacáté století. Ze sdílení levné a cenově stabilní energie mohou těžit všichni - domácnosti, obce i podnikatelé a v budoucnu i naše děti,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
Důležité je rychlé pokračování v přípravách dalších nástrojů k urychlení využití obnovitelných zdrojů vč. sdílení biometanu a obnovitelného tepla. Další část opatření k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů vč. základního rámce pro tzv. GoTo zony, obsahuje návrh novely nového stavebního zákona, jež minulý týden doputoval k projednání do Poslanecké sněmovny.
  
Tento týden by Sněmovna měla ve druhém čtení projednat takzvaný LEX OZE 1, rovněž novelu Energetického zákona, zaměřenou zejména na podporu malých instalací. Novela zvyšuje hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z OZE do 50 kW. To je velikost, která dobře odpovídá spotřebě elektřiny v bytových domech, na veřejných budovách a u malých a středních podnikatelů. Milionům domácností v bytových domech by se tak otevřela cesta k levné, cenově stabilní, domácí a čisté elektřině z fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů. Pomůže i veřejnému sektoru a malým a středním podnikatelům.
 
Do této novely by měl být také zakomponován veřejný zájem u obnovitelných zdrojů. Předpokládaná účinnost je od ledna 2023.

publikováno: 07.11.2022


Snazší přístup milionů domácností v panelácích k levné fotovoltaické elektřině právě v prvním čtení projednala Sněmovna



Sněmovna právě v prvním čtení projednala novelu Energetického zákona, tzv. LEX obnovitelné zdroje I. Milionům domácností v bytových domech se tak postupně otevírá cesta k levné, cenově stabilní, domácí a čisté elektřině z fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů. Pomůže i veřejnému sektoru a malým a středním podnikatelům. [1] Ministr Síkela zároveň připravuje k předložení do meziresortního řízení tzv. LEX obnovitelné zdroje II, který zavádí pravidla pro sdílení vyrobené elektřiny v rámci rodiny, mezi přáteli, sousedy, podnikateli a dalšími. Přináší i základní změny nezbytné ke zrychlení instalace a výstavby obnovitelných zdrojů.
 
Předložení novelizace energetické legislativy u státní správy iniciovala Komora OZE. Obě novely obsahově korespondují s návrhem, který Komora představila veřejnosti začátkem září. Další návrhy by měly následovat.
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:

„Z pohledu energetické soběstačnosti Česka jde o naprostý průlom, zákony roku, které sníží účty spotřebitelů a pomohou snížit dovoz plynu za stamiliardy korun.”
 
„Princip aktivního zákazníka přináší možnost vyrábět elektřinu třeba na střeše na chalupě a spotřebovat ji v bytě ve městě.”
 
„Vedle sdílení, aktivních zákazníků a komunit přinášejí novely zásadní změny pro urychlení výstavby a instalací obnovitelných zdrojů, aby bylo co sdílet.”
 
„Považujeme za důležité, aby rychle navázaly další kroky, které umožní rozvoj i obnovitelným plynům a jejich plnohodnotnému zapojení do energetických společenství. Bioplynové stanice tak pomocí flexibilních služeb umožní zapojování většího množství výroben obnovitelné elektřiny.”
 
„Předložení novelizace energetické legislativy považujeme za správný krok Ministerstva průmyslu a obchodu a Vlády. Je škoda, že nedošlo k rychlému schválení, nicméně věřím, že se na zákoně poslanci rychle shodnou, jde o dílčí a jasně pozitivní opatření. Kapacitu úředníků i zákonodárců totiž potřebujeme na další navazující kroky.”
 
Zdroje

[1] Takzvaný LEX OZE I je novela Energetického zákona, která zvyšuje hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z OZE do 50 kW, což je velikost, která dobře odpovídá potřebě elektřiny v bytových domech, na veřejných budovách a u malých a středních podnikatelů. Předpokládaná účinnost je od ledna 2023.
 

publikováno: 14.10.2022


Řešení energetické krize – předkládáme paragrafy pro rychlejší nástup nezávislé, levnější a čisté energetiky

Komora OZE připravila a předala ministerstvům návrh opatření pro snazší a rychlejší výstavbu obnovitelných zdrojů

Klíčová opatření pro rychlejší a snazší výstavbu obnovitelných zdrojů energie poskytla Komora OZE relevantním ministerstvům: MPO, MMR a MŽP. Jejich cílem je zjednodušit povolovací procesy pro výstavbu obnovitelných zdrojů a rozvoj energetických společenství. Týkají se novelizace energetického zákona, stávajícího i nového stavebního zákona a dalších zákonů. Návrhy Komory OZE korespondují s plánem premiéra Fialy vyvázat se ze závislosti na ruském plynu nejpozději do 5 let. Korespondují i s principy plánu Evropské komise prezentované v rámci RePower EU ke zjednodušení a zrychlení rozvoje využívání obnovitelných zdrojů.
 
Komora OZE mimo jiné navrhuje:
● legislativní ukotvení výroben z obnovitelných zdrojů energie (OZE) jako veřejný zájem, podobně jako to platí pro velké zdroje energie, což zrychlí jejich výstavbu,
● vymezení právní formy a fungování komunitní energetiky (energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje energie), které jim i tzv. aktivním zákazníkům usnadní sdílení vyrobené energie a zajistí cenově dostupnější energie,
● povinnost součtového měření pro všechny napěťové hladiny, které otevře trh novým dodavatelům fotovoltaiky a zkrátí čekací lhůty,
● zvýšení hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a nutnost získat stavební povolení (povolení záměru) na 50 kW, zjednodušené řízení pro OZE do 100 kW a režim vyhrazených staveb pro OZE od 1 MW. Snížená administrativní zátěž a zkrácení doby přípravy zrychlí realizaci projektu.
 
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
 
„Potřebujeme rychle instalovat a stavět. Potřebujeme nahradit v energetice i malospotřebiteli využívaný ruský plyn pomocí elektřiny, plynu a tepla z obnovitelných zdrojů. Tím snížíme náklady na energie domácností, firem, spolků i obcí a zároveň snížíme cenu energie na trhu. Regulovatelné obnovitelné zdroje jako je bioplyn, stejně jako sdílení energie a akumulace všech forem pomůžou vyrovnávat soustavu.”
 
“Navrhujeme pravidla pro sdílení energie z obnovitelných zdrojů se zapojením komunit i aktivních zákazníků. Co sám nespotřebuji, spotřebuje můj soused, kamarád nebo kolega. Podělíme se i o elektřinu z fotovoltaiky či větrné elektrárny, pomůžeme si od závislosti na energii z Ruska.”
 
„Zavedením součtového měření stát pustí na trh významně širší okruh dodavatelů technologií, zejména střídačů. Pomůže to zkrátit čekací lhůty na fotovoltaiku.”
 
„Škola, podnikatel, sokolovna i obyvatelé rodinných domů využívající fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, solární kolektor nebo topící biomasou by neměli mít složitou administrativu. Protože si pořídili nový zdroj energie především pro pokrytí vlastní spotřeby, ne pro podnikání v energetice.”
 
„Malé vodní, větrné, biomasové či bioplynové nebo geotermální zdroje by měly mít stejný přístup na trh a měly by být stavěny rychleji v režimu takzvaného veřejného zájmu. U výroben biometanu bychom měli jít ještě dál a přípojky k distribučnímu potrubí zemního plynu řešit jako kritickou infrastrukturu.”

publikováno: 06.09.2022


Nová analýza: 5 až 26 % spotřeby zemního plynu může do osmi let nahradit bioplyn

Až 26 terawatthodin (TWh) energie by mohly dodávat v roce 2030 nové a modernizované bioplynové a biometanové stanice, spočítali experti CZ Biom. To odpovídá zhruba 2,5 miliardám kubíků zemního plynu, tedy zhruba čtvrtině roční spotřeby ČR. Vyrobený bioplyn lze použít stejně jako zemní plyn: ve vytápění, v průmyslu či v dopravě. Lze ho rovněž vyčistit a po stlačení vhánět do plynové distribuční sítě. Výpočet je součástí analýzy o regulačním potenciálu bioplynu v energetice, kterou připravují experti CZ Biom spolu s ČVUT.

„Na stole leží dvě otázky: jaké využití vyrobeného bioplynu bude nejpotřebnější, zda ve vytápění budov, v průmyslu nebo v dopravě. Ta hlavní otázka ale zní, jaká je ochota státu výrazně přidat plyn v rozvoji bioenergetiky a také třeba uznat připojení výroben biometanu k distribuční síti plynu jako infrastrukturu zvyšující bezpečnost a veřejný zájem,” řekl Adam Moravec z CZ Biom.
 
„Další desetinu spotřeby plynu dokáží do pěti let ušetřit nově budované obnovitelné zdroje. Jejich budování pomůže domácnostem, obcím i podnikatelům. Oceňuji dosavadní přístup všech ministerstev při zjednodušování povolování a dalších opatřeních na zrychlení instalací. Je potřeba je co nejdříve dokončit. Čím dříve zrychlíme procesy pro posilování energetické suverenity, tím rychleji se zbavíme závislosti na ruském plynu a zdražování energie,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
Detaily úspory plynu pomocí obnovitelných zdrojů shrnuje infografika dostupná zde.
 
 
Současná výroba bioplynu činí přibližně 6,5 terawatthodin (TWh), což odpovídá přibližně 8 % spotřeby zemního plynu. Dle nového výpočtu lze v roce 2030 disponovat 10,5 nebo až 26 TWh energie v bioplynu. Nižší číslo odpovídá střednímu scénáři a předpokládá vývoj oboru pro naplnění cílů EU před vypuknutím války na Ukrajině. Výroba 26 TWh odpovídá maximálnímu možnému rozvoji do roku 2030 s ohledem na zdroje biomasy a technické možnosti. Naopak, pokud stát nepřijme žádná rozvojová opatření, bude výroba v roce 2030 činit 4,8 TWh.
 
Typickými vstupními substráty bioplynových stanic je směs odpadů, statkových hnojiv, pěstované biomasy a vedlejších produktů. Jelikož bioodpad v sobě ukrývá pouze cca 2 TWh energie a bude se dále snižovat kvůli snaze minimalizovat vznik odpadů, největší potenciál navýšení produkce bioplynu je ukryt zejména v pěstované biomase. Výpočet potenciálu předpokládá využití 80 % veškerého bioodpadu a poloviny dostupných statkových hnojiv.
 
Největší potenciál má pěstovaná biomasa
 
Pěstování energetických plodin pro bioplyn zabírá plochu přibližně 130–180 tis. hektarů tedy pouhá 4 % celkové zemědělské plochy v ČR. Akční plán pro biomasu uvádí, že z celkové plochy zemědělské půdy v ČR při zajištění 100% potravinové soběstačnosti může být uvolněno 1,2 až 1,5 milionu hektarů. Do této výměry je započítána orná půda i trvalé travní porosty, další potenciál tvoří plochy nevhodné pro pěstování potravinářských plodin a krmiv (rekultivované, sanované, po záplavách). Kvůli snižování stavu hospodářských zvířat bude uvolněna další zemědělská půda dnes potřebná pro zajištění krmiv. Z toho vyplývá, že plocha, na které se v současnosti pěstuje energetická biomasa, by mohla být minimálně trojnásobně rozšířená.
 
Energetické plodiny nepředstavují pro krajinu ani půdu větší zátěž než běžné plodiny, spíše naopak, uvádí dále analýza CZ Biomu. Nový potenciál je totiž získáván z pro půdu zlepšujících plodin, anebo taky z předplodin a meziplodin (plodiny využívající mezidobí, kdy na poli není pěstována hlavní plodina. REpowerEU to nazývá a současně vybízí k tzv. sekvenčnímu pěstování). Produkce energetické biomasy je kontrolována stále zpřísňujícími se pravidly pro udržitelnou produkci biomasy, která se naopak nevztahují na potravinové plodiny. Biopaliva z energetických plodin certifikací prokazují emisní úsporu oproti fosilním palivům, která je více jak 65 % a neustále se zvyšuje. Plodiny použité pro výrobu bioplynu jsou produkovány za podpory živin z digestátu (hnojivo z bioplynové stanice) a tím se snižuje plošná spotřeba minerálních hnojiv, které jsou také zdrojem nemalých emisí. Navíc pro produkci bioplynu se stále častěji používají plodiny, které zlepšují stav půdy a zpestřují osevní postup. Jde o bobovité plodiny pěstované samostatně anebo jako směsný porost s jinými plodinami, které ztratily tržní uplatnění a proto z polí téměř vymizely.
 

publikováno: 26.07.2022


Kdy nás Země začne hřát? Náhrady za ruský plyn máme

Komora OZE společně s vědci představili novou studii, jak nahradit část ruského plynu ve vytápění a chlazení

Geotermální energie je plnohodnotným zdrojem schopným již v současné době a za současných technologických i legislativních podmínek během pěti let nahrazovat zemní plyn a uhlí využívané v malých soustavách dálkového vytápění a chlazení. Může se tak stát významným a někde dokonce dominantním zdrojem tepla a chladu pro komerční využití v teplárenství, průmyslu, veřejném sektoru a developerských projektech. Z pohledu nejrychleji naplnitelného tržního potenciálu je zcela jednoznačně nejperspektivnější technologie mělké geotermální energie využívající soustavy vrtů a vysokoteplotních čerpadel. Z pohledu technického potenciálu existují ještě větší možnosti využívání hluboké GTE.
 
Takové jsou hlavní závěry dnes zveřejněné studie ​​Země má energie na rozdávání – proč ji využíváme tak málo a jak to změnit? (odkaz). Studie shrnuje geotermální potenciál a rámcové podmínky jeho využití v ČR a rozpracovává čtyři možnosti pětiletého rozvoje sektoru do roku 2027. Autoři zároveň představili pět akčních bodů (viz níže).
Studie se zaměřuje na tzv. komerční využití geotermální energie a nezabývá se jejím využíváním pro individuální potřeby jednotlivých domácností.
  
„Toto je další podklad pro projekt předsedy vlády Petra Fialy, jak se do pěti let zbavit závislosti na ruském plynu, o němž hovořil premiér ve svém nominačním projevu před dvěma měsíci. Již několik měsíců spolupracujeme se státní správou na zjednodušování povolovacích procesů obnovitelných zdrojů energie,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.
 
Komora OZE nedávno představila předpověď pětileté energetické proměny Česka. Zástupci předpověděli, že pokud se vládě Petra Fialy podaří nastartovat pětiletý projekt, jak se zbavit dovozu energií z Ruska, tak do pěti let klesne spotřeba ruského plynu v ČR o 10 až 20 %. Zároveň:
●      nejméně půl milionu domácností přejde na vytápění obnovitelnými zdroji.
●      Vznikne nejméně 200 tisíc střešních mikroelektráren, které za rok vyrobí 1,2 milionu megawatthodin elektřiny.
●      Ostatní nově vybudované obnovitelné zdroje ročně vyrobí elektřinu v objemu 1,4 milionu megawatthodin. To odpovídá spotřebě domácností v Olomouckém a Zlínském kraji.
●      Nové či upravené bioplynové a biometanové stanice nahradí až desetinu spotřeby zemního plynu.
●      Soustavy vysokokapacitních tepelných čerpadel postupně vytlačí plynové vytápění administrativních a komerčních budov a provozovatelé soustav dálkového vytápění budou přednostně přecházet na obnovitelné zdroje.
 
„Geotermální energie je dostatek, stát však musí systematickou a cílenou podporou umožnit její rychlejší a masivnější využívání tak, aby odpovídala potřebám teplárenského sektoru a komerčním aplikacím s cílem v maximální možné míře využít jako náhradu za zemní plyn a uhlí právě tuto široce dostupnou, vysoce efektivní, čistou, stabilní, bezpečnou a především na jakýchkoliv externích vlivech nezávislou energii," uvedl Antonín Tym, člen předsednictva  České geotermální asociace, který přípravu studie vedl.
 
„Významným aspektem mělké geotermální energie je pak také schopnost zároveň generovat chlad, jehož potřeba neustále roste a podle některých odhadů již v roce 2050 by měla spotřebovaná energie na chlazení převýšit spotřebu energie na vytápění,” dodal Tym.
 
„Geotermální energie je plnohodnotným zdroje schopným již v současné době a za současných technologických i legislativních podmínek nahrazovat v poměrně velkém rozsahu fosilní zdroje využívané pro vytápění v České republice. S ohledem na zcela mimořádnou situaci a energetickou krizi je však třeba rozvoj tohoto sektoru významně akcelerovat tak, aby byl schopen pokrýt plánovaný útlum uhelných a zejména neplánovaný útlum plynových zdrojů v sektoru teplárenství, a to v mnohem kratší době a výrazně větším rozsahu instalovaného výkonu. Takto zásadní transformace však musí být podle našeho názoru koordinována na úrovni státu,” uvedl Radek Červín, předseda Asociace pro využívání tepelných čerpadel.
 
 

publikováno: 16.06.2022


Vítr dovážet nemusíme

Svět si dnes připomíná výrobu energie z větru

Větrné elektrárny jsou jedním z klíčových zdrojů, jak se Evropa a Česko mohou zbavit závislosti na dovozu energií z Ruska. Pro jejich rozvoj je však třeba zásadně zkrátit délku potřebnou k vyřízení všech potřebných povolení, shodují se zástupci sektoru napříč Evropou. Se stejným závěrem přišla v polovině května i Evropská komise. Na 15. června každoročně připadá mezinárodní den větrné energie.
 
„Vyřídit potřebná povolení pro větrnou elektrárnu v Česku trvá v nejlepším případě sedm, běžně však i deset a více let. Pro srovnání: čtyřletý povolovací proces byl v Německu už před lety považován za neobratný a byl příčinou zpomalení rozvoje,” řekl Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE).
 
„Pomocí energie z obnovitelných zdrojů lze do pěti let nahradit 10 až 20 % ruského plynu. Zhruba desetinu z této úspory dodají nové větrné elektrárny, jejichž výkon se do pěti let může zdvojnásobit. Společně s nově vybudovanými fotovoltaickými a malými vodními elektrárnami by ročně vyrobily 2,7 milionu megawatthodin, což odpovídá roční spotřebě čtvrtiny obyvatel Česka. Výkonově flexibilní bioplynové stanice jim budou v sítí krýt záda a navíc plnit potrubí biometanem. Základní podmínkou je ovšem rychlý start pětiletého projektu, jak se zbavit dovozu energií z Ruska, o němž hovořil premiér Petr Fiala ve svém nominačním projevu před dvěma měsíci,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
Tuzemské větrné elektrárny vyrobily během letošního ledna a února rekordní množství elektřiny. V lednu to bylo 87,6 tisíc megawatthodin (MWh), v únoru dokonce 106 tisíc MWh, ukazují předběžná data ze systému OTE. Jde o množství elektřiny, které za měsíc spotřebuje více než milion osob. Leden a únor obecně patří k největrnějším měsícům v roce. Letošní leden a únor se zapsaly mezi tři měsíce s vůbec největší výrobou elektřiny.
 
Větrné elektrárny pokrývají zhruba 1 % spotřeby elektřiny v ČR. Jedenáctkrát méně, než v sousedním Rakousku, které má srovnatelné geografické podmínky a patnáctkrát méně, než činí průměr států evropské sedmadvacítky.
 
V roce 2040 by mohly české větrné elektrárny zajišťovat ročně mezi 6 a 19 miliony megawatthodinami (MWh) elektřiny. Tedy asi 10 až 31 % současné spotřeby, předpovídá předloňská analýza připravená Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR pro ČSVE a Komoru OZE. [1] Kolik to nakonec bude, závisí, jak se k rozvoji obnovitelných zdrojů postaví úřady.
 
[1] Aktualizace potenciálu větrné energie v České republice z perspektivy roku 2020

publikováno: 15.06.2022


10 až 20 % ruského plynu lze do pěti let nahradit pomocí energie z obnovitelných zdrojů

Komentujeme dnešní očekávaný návrh opatření Evropské komise ke snížení závislosti na energiích z Ruska

Podle Komory OZE nahradí do pěti let 10-20 % ruského plynu tepelná čerpadla, zdroje na biomasu, větrné, solární a vodní elektrárny a biometan. Podmínkou je rychlé odstranění bariér rozvoje obnovitelných zdrojů vládou.
 
Návrh opatření, jak EU sníží svou závislost na dovozech paliv z Ruska dnes zveřejní Evropská komise. Komora OZE v této souvislosti připomíná avizovanou přípravu pětiletého projektu, jak se Česko zbaví závislosti na dovážených palivech z Ruska. Přípravu projektu ohlásil premiér Fiala.
 
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
 
„Urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie dá práci, ale je reálné a pomůže domácnostem i podnikům zbavit se závislosti na stále hůře dostupných a cenově nestabilních energiích z dovozu. Ale vyřízení všech dokladů pro malé střešní fotovoltaiky nesmí trvat déle, než pro instalaci klimatizace a povolovací proces pro větrnou elektrárnu a další obnovitelné zdroje musí trvat maximálně dva roky, ne deset. To jsou jen příklady za všechny.”
 
„Obnovitelné zdroje mohou být perspektivou pro transformaci českého průmyslu. Odhaduji, že může jít o tisíce firem. Ty budou vyvíjet a vyrábět pro novou energetiku výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Mám pocit, že s ruskými tanky na Ukrajině začala i u nás nová éra proměny energetiky. Ta nám pomůže s energetickou soběstačností, ochranou klimatu i lepším životním prostředím s rychlým snižováním emisí.”
 
 
Komora OZE nedávno zveřejnila predikce rozvoje obnovitelných zdrojů. Do pěti let očekává:
●      nejméně půl milionu domácností přejde na vytápění obnovitelnými zdroji.
●      Vznikne nejméně 200 tisíc střešních mikroelektráren, které za rok vyrobí 1,2 milionu megawatthodin elektřiny.
●      Ostatní nově vybudované obnovitelné zdroje ročně vyrobí elektřinu v objemu 1,4 milionu megawatthodin. To odpovídá spotřebě
        domácností v Olomouckém a Zlínském kraji.
●      Nové či upravené bioplynové a biometanové stanice nahradí až desetinu spotřeby zemního plynu.
●      Soustavy vysokokapacitních tepelných čerpadel postupně vytlačí plynové vytápění administrativních a komerčních budov a provozovatelé soustav dálkového vytápění budou přednostně přecházet na obnovitelné zdroje.

publikováno: 18.05.2022


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

The Chamber of Renewable Energy Sources (Komora obnovitelnych zdroju energie) is a Czech association incorporating all professional associations focused on different types of renewable energy, including manufacturers of technology and scientists. We support the sustainable increase of renewable energy consumption, unify and stand up for our members’ interests, and are dedicated to raising awareness about renewable energy. For further information please, contact Mr. Martin Mikeska, our public relations officer at martin.mikeska@komoraoze.cz or +420 603 780 670 (mobile).

Stanovy Komory OZE (ke stažení)
Loga OZE (ke stažení)

Členové Komory OZE

Zastupujeme jednotlivé profesní asociace obnovitelných zdrojů, ale i průmyslové podniky a výrobce technologií či univerzity. Členství v Komoře OZE Vám přinese nejčerstvější zprávy důležité pro Vaše podnikání. Spojením s námi posílíte svůj hlas při přípravě legislativy i dotačních programů. Pokud máte zájem dozvědět se víc, kontaktujte Martina Mikesku



Parneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Martin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz

Ladislav Seidler

místopředseda


Aleš Hradecký

místopředseda


Vladimír Zachoval

místopředseda


Sekretariát
info@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Štěpán Chalupa

Ladislav Seidler

Aleš Hradecký

Radek Červín

Vladimír Zachoval

Jan Šafanda

Libor Soukup

Tomáš Matuška