Aktuálně

Nové Právo na sdílení energie z obnovitelných zdrojů cílí na domácnosti

Energetičtí ministři EU dnes schválili důležitý princip, který má ještě víc usnadnit přístup zejména domácností k levné, sdílené energii. Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo využít příležitost a princip zapracovat do Lex OZE 2, upozorňuje Komora OZE.

V rámci trhu nepřichází revoluce, ale evoluce, cílem je zajištění cenově stabilní a dostupné energie a to prostřednictvím stabilního trhu. Počítá se s podpůrnými mechanismy pro obnovitelné zdroje a flexibilitou.
 
Zavedení „práva na sdílení energie” pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejný sektor přichází v době, kdy na Ministerstvu průmyslu a obchodu vrcholí přípravy nové legislativy. Protože je po dnešku zřejmé, kam konkrétně bude směřovat další podoba sdílení elektřiny, Komora OZE opakovaně navrhuje upravit aktuální návrh a zahrnout sdílení v rodině.
 
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
„Právo na sdílení má chránit zákazníky před drahou energií, před zbytečnou byrokracií a dalšími náklady. V případě blízkých aktivních zákazníků je komunita zbytečná, ušetříme peníze za advokáty, účetní i státnímu rozpočtu za úředníky. Není to nečekané, již jsme to diskutovali a navrhovali. Budeme dál argumentovat a čekám pozitivní přístup i od ministerstva. Při energetické transformaci by nikdo neměl zůstat stranou zájmu.”
 
Návrh Evropské komise zřídit takzvané právo na přímé sdílení energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE) dnes na svém jednání odsouhlasili ministři energetiky členských států EU. Jedná se o zcela nový prvek ochrany spotřebitelů. Má umožnit co nejsnazší a nejlevnější přístup ke sdílené energii i „těm zákazníkům, pro které není pořízení vlastního zdroje možné, nebo je pro ně zapojení do energetického společenství komplikované,” uvádí se v důvodové zprávě. [1]
 

Zdroje
 
[1] Důvodová zpráva Návrhu Nařízení Evropského parlamentu a Rady doplňující Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 o vnitřním trhu s elektřinou, směrnici (EU) 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a směrnici (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou

publikováno: 28.03.2023


Komora OZE se účastní projektu Centra socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik (SEEPIA).

Komora OZE v rámci projektu analyzuje predikci rozvoje OZE, vývoj cen technologií jednotlivých druhů OZE, tvorbu pracovních míst v tomto sektoru a význam dotačních programů pro rozvoj OZE.

Záměrem projektu je vytvoření interdisciplinárního výzkumného centra, které zajistí dlouhodobou odbornou kapacitu pro socioekonomický výzkum v oblasti životního prostředí. Kontextovým politickým rámcem projektu je Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise předložila na konci roku 2019 jako strategickou vizi přechodu na uhlíkově neutrální, udržitelnější a ekologičtější hospodářství za současného posílení hodnoty ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, udržitelného využívání zdrojů a zlepšení zdraví lidí.
Centrum rozvine metody hodnocení dopadů politik, foresightu a výzkumu postojů a chování a vybraným orgánům státní správy bude poskytovat expertní podporu při tvorbě politik a strategií na základě výzkumu současných a budoucích dopadů na životní prostředí, ekonomiku a společnost při současném zahrnutí postojů a chování veřejnosti do procesu tvorby politik.
Komora OZE v rámci projektu analyzuje predikci rozvoje OZE, vývoj cen technologií jednotlivých druhů OZE, tvorbu pracovních míst v tomto sektoru a význam dotačních programů pro rozvoj OZE.

publikováno: 22.03.2023


Posilujeme ochranu spotřebitelů v případě instalace tepelných čerpadel a fotovoltaiky

Nové spotřebitelské rady ve formě dvou Desater právě představili zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie, Ministerstva průmyslu a obchodu a Státního fondu životního prostředí ČR

Dnes zveřejněná Desatera přináší spotřebitelům praktické rady, jak krok za krokem postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu. Spotřebitelská Desatera připravili zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Reagují tak na obrovský nárůst zájmu domácností i podnikatelů o obnovitelné zdroje.
 
Desatera pomohou zákazníkům zorientovat se na trhu s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. Dozvědí se, jak si počínat při výběru typu technologie, velikosti instalace a na co se zaměřit při výběru instalační firmy. Spotřebitelé dostávají návod, jak poptat dodavatele či jak postupovat při samotné realizaci. Kdy například platit zálohy a v jakých lhůtách mohou očekávat návštěvu montážní firmy, kdy jim bude proplacena dotace a podobně. Obě desatera jsou k dispozici na webech Ministerstva průmyslu a obchodu a Nové zelené úsporám (zde).
 
„Jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Letos si novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo pořídí 100 až 200 tisíc nových zákazníků. Aby si domácnosti, firmy a obce dokázaly správně vybrat a byly spokojeny, připravili jsme pro ně tyto, jak věřím, velmi praktické návody. Desatera a manuály pro přípravu dalších obnovitelných zdrojů už chystáme,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
 
Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu, řekl:
„„MPO intenzivně zrychluje rozvoj obnovitelných zdrojů: ve spolupráci s dalšími resorty a ERÚ novelizujeme legislativu a zjednodušujeme povolovací procesy. Zvedáme hranice pro stavební povolení, licenci, přinášíme sdílení energie, komunity a veřejný zájem. Zároveň si dobře uvědomujeme potřebu, aby toto tempo rozvoje obnovitelných zdrojů udržela také dostatečná informovanost mezi občany i firmami. Profesionální přístup k této problematice, který tato desatera dodržují, proto podporujeme.“
 
 
Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, řekl:
 
„Počty žádostí o dotaci na instalaci fotovoltaiky na rodinných a bytových domech, včetně budov veřejného sektoru, stále intenzivně rostou, stejně tak i zájem o instalace tepelných čerpadel. Velmi vítáme zodpovědný přístup, který přichází z oboru. Nastavení transparentních pravidel a doporučení zákazníkům, jak si vybrat kvalitní technologii a dodavatele využijeme, jsou pro nás vítanou pomocí domácnostem.”
 
 
Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl:
 
„Členové naší asociace zodpovídají za skoro čtyři z pěti tepelných čerpadel dodaných na trh. Tyto firmy už roky dobře známe a prostřednictvím jejich referencí a zpětné vazby od zákazníků monitorujeme jak jejich práci, tak kvalitu instalovaných výrobků. Majitelé rodinných potažmo i menších bytových domů najdou v našem Desateru vše potřebné, aby si správně vybrali. Aby zbytečně nenaletěli nepoctivým prodejcům, kteří se mohou v dnešní době objevit, nebo aby je nepřekvapil nevhodně navržený systém či špatně fungující čerpadlo nesplňující jejich očekávání v úsporách energií.”
 
 
Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
 
„Abychom zvýšili kapacity a kvalifikaci montážních firem, pořádáme pro ně školení a kurzy. Ve fotovoltaickém Desateru tak můžeme shrnout ty nejdůležitější zásady, jak postupují spolehlivé firmy. Pokud se našimi radami budou zákazníci řídit, můžou se těšit na dvacet, třicet let cenově stabilní, levné a čisté elektřiny.”

publikováno: 09.02.2023


2023: rok, kdy výrobci začnou sdílet vyrobenou obnovitelnou energii a uleví svým účtům za energie

Komentujeme výsledky loňského roku a trendy roku 2023 v obnovitelných zdrojích

První komunitní projekty ve fotovoltaice. Po letech tři nové větrné elektrárny. Ale také unikátní bioplynka v Litomyšli a rapidní nárůst zájmu o čisté zdroje mezi domácnostmi v rodinných domech a podnikateli. Tak shrnuje rok 2022 v obnovitelných zdrojích Komora obnovitelných zdrojů energie. V roce 2023 Komora očekává další zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů. Vedle nových ceníků za energie budou hlavním tahounem nová pravidla pro sdílení vyrobené energie mezi spotřebiteli a zjednodušení povolovacích procesů, které připravuje vláda. Velkým tématem budou obnovitelné zdroje pro krytí vlastní spotřeby v bytových domech a administrativních a komerčních budovách. Očekáváme zkrácení dodacích lhůt pro koncové zákazníky a několik nových fotovoltaik na volné ploše.
 
„V roce 2022 se v energetice pohnuly ledy: domácnosti i stát rychle reagují na energetickou krizi a válku na Ukrajině. Zákonem roku v energetice byl Lex obnovitelné zdroje 1. Ten skutečný průlom ale přijde až letos díky Lex obnovitelné zdroje 2. To je vlajková loď a zároveň očekávání roku pro náš sektor,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
Podle připravované novely Energetického zákona se budou nově moci všichni spotřebitelé energie zapojit do výroby a sdílení energie: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. Novelizovaný zákon definuje principy sdílení elektřiny, vymezuje energetická společenství a aktivního zákazníka, jejich práva a povinnosti. LEX OZE 2 byl předložen do meziresortního připomínkového řízení, vláda ho má projednat z kraje roku.
 
Podle dřívějších predikcí Komory OZE lze do roku 2030 očekávat nejméně zdvojnásobení podílu čisté energie na spotřebě. Obnovitelné zdroje mohou zároveň již do pěti let nahradit 10 až 20 % ruského plynu (detail).
 
Pozvánka: v lednu a únoru uspořádáme dvě pracovní setkání pro novináře, během nichž spolu se zástupci jednotlivých sektorů popíšeme podrobně situaci na trhu a očekávané trendy roku 2023. Pozvánky budeme rozesílat příští týden.

publikováno: 02.01.2023


LEX OZE 1 zítra ve 3. čtení ve Sněmovně

Sněmovna bude hlasovat o zjednodušení instalací obnovitelných zdrojů. Koaliční poslanec, předseda představenstva teplárenské společnosti, však navrhuje znemožnit zákazníkům tepláren přechod na obnovitelné zdroje

Poslanecká sněmovna bude v závěrečném třetím čtení schvalovat novelu Energetického zákona, takzvaný Lex obnovitelné zdroje energie 1 (LEX OZE 1) urychlující využívání těchto zdrojů. Zákon měl původně výrazně zjednodušit administrativu pro miliony samovýrobců, zejména domácností v bytových domech, ale také pro veřejné budovy a malé a střední podnikatele. To se podařilo dosáhnout a Komora OZE tuto část novely vítá, stejně jako veřejný zájem a zjednodušení pro větší obnovitelné zdroje. Ke stejné novele však byl podán i protichůdný pozměňovací návrh, který znemožňuje instalaci tepelných čerpadel, biomasových kotlů, fotovoltaik či solárních kolektorů, pokud je budova napojena na centrální vytápění bez ohledu na to, jaké palivo teplárna či elektrárna spaluje. Domácnosti napojené na centrální vytápění zemním plynem či uhlím by tedy v současné mimořádné situaci neměly mít žádnou možnost se od fosilního zdroje odstřihnout a pořídit si levnější, nezávislý a čistý zdroj energie.
 
„Považuji za absurdní, aby zákon na zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů zakazoval instalaci obnovitelných zdrojů, které pro spotřebitele znamenají nízké a stabilní ceny a nezávislost. Podstatné je zvýšení hranice stavebního povolení a licence na 50 kW i zrovnoprávnění veřejného zájmu obnovitelných zdrojů, které pomůže domácnostem, živnostníkům, firmám, obcím i spolkům,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
 
Nově přijaté zjednodušení administrativy spočívá v tom, že novela zvyšuje hranice pro povinnost žádat o licenci na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z obnovitelných zdrojů na 50 kW (dosud platí hranice 10, resp. 20 kW).

„Bytové domy nebudou muset kvůli fotovoltaice řešit stavební povolení ani licenci pro výrobu energie. Tím jim odpadá prakticky veškerá administrativa. Firmy sdružené v našem Cechu mohou pomoct připravit projekt i postavit elektrárnu,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky. Počet žádostí bytových domů o dotaci z Nové zelené úsporám výrazně vyskočil během letošního roku, ukázala data ze Státního fondu životního prostředí.
 
LEX OZE 1 zároveň zavádí princip posuzování obnovitelných zdrojů energie jakožto veřejného zájmu, tím je zrovnoprávňuje s ostatními předměty ochrany veřejným zájmem. Návrh zákona bude nyní postoupen k projednání v Senátu a na podpis prezidentovi. S ohledem na legislativní proces lze předpokládat začátek účinnosti v průběhu prvního kvartálu roku 2023.
 
Ministr Síkela připravuje další novelu, která umožní sdílení energie

Další zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů přináší jiná novela Energetického zákona, takzvaný LEX OZE 2. Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do výroby a sdílení energie: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. Nový zákon definuje principy sdílení elektřiny, vymezuje energetická společenství a aktivního zákazníka, jejich práva a povinnosti. LEX OZE 2 byl předložen do meziresortního připomínkového řízení, termín pro předkládání připomínek skončil 5. prosince.

„Návrh má drobné nedokonalosti, mohl by leckde být preciznější, ale je potřeba ho začít co nejdřív projednávat a dotáhnout do konce. Milionům zákazníků jde o čas, sdílení jim totiž zlevní energie,” okomentoval LEX OZE 2 Chalupa.

publikováno: 13.12.2022


Komora obnovitelných zdrojů energie

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

The Chamber of Renewable Energy Sources (Komora obnovitelnych zdroju energie) is a Czech association incorporating all professional associations focused on different types of renewable energy, including manufacturers of technology and scientists. We support the sustainable increase of renewable energy consumption, unify and stand up for our members’ interests, and are dedicated to raising awareness about renewable energy. For further information please, contact Mr. Martin Mikeska, our public relations officer at martin.mikeska@komoraoze.cz or +420 603 780 670 (mobile).

Stanovy Komory OZE (ke stažení)
Loga OZE (ke stažení)

Členové Komory OZE

Zastupujeme jednotlivé profesní asociace obnovitelných zdrojů, ale i průmyslové podniky a výrobce technologií či univerzity. Členství v Komoře OZE Vám přinese nejčerstvější zprávy důležité pro Vaše podnikání. Spojením s námi posílíte svůj hlas při přípravě legislativy i dotačních programů. Pokud máte zájem dozvědět se víc, kontaktujte Martina Mikesku



Parneři a spolupracující organizace

Kontakty OZE

Štěpán Chalupa

předseda

+420 603 420 387

stepan.chalupa@komoraoze.cz

Martin Mikeska

vedoucí sekce Média a komunikace

+420 603 780 670

martin.mikeska@komoraoze.cz

Ladislav Seidler

místopředseda


Aleš Hradecký

místopředseda


Vladimír Zachoval

místopředseda


Sekretariát
info@komoraoze.cz

Členové předsednictva

Štěpán Chalupa

Ladislav Seidler

Aleš Hradecký

Radek Červín

Vladimír Zachoval

Jan Šafanda

Libor Soukup

Tomáš Matuška